Być w kontakcie z innymi…

 

byc w kontakcie

Na ile słuchasz innych? Czy jesteś obecny i uważny w czasie kontaktu z drugim człowiekiem? Czy jesteś nastawiony na nadawanie – mówienie, czy na odbiór – słuchanie? Na ile dostrzegasz jestestwo człowieka, a na ile jest dla ciebie tylko wykonawcą danej roli? 

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania… zbadać swoją obecność i uważność wobec innych… by prawdziwie być z kontakcie z drugim człowiekiem… 

Weronika Wer

 

Kiedy spotykasz kogoś, nie ważne na jak krótko, czy uznajesz jego istnienie, poświęcając i całą swoją uwagę? Czy może staje się dla ciebie drogą do celu, zwykłą funkcją albo rolą? Jaka jest jakość twoich relacji z kasjerem w supermarkecie, strażnikiem na parkingu, hydraulikiem, "klientem"?

Wystarczy chwila uwagi. Kiedy patrzysz na nich lub ich słuchasz, zapanowuje czujny spokój – może tylko przez dwie, trzy sekundy, może dłużej. To wystarczy, żeby wyłoniło się coś prawdziwszego, od ról, które odgrywamy i identyfikujemy się z nimi. Wszystkie role są częścią uwarunkowanej świadomości, która jest ludzkim umysłem. To, co wyłania się podczas aktu uwagi jest tym nie uwarunkowanym – tym, kim jesteś w swojej istocie, ukryty pod swoim imieniem i formą. Nie odgrywasz już scenariusza; stajesz prawdziwy. Kiedy ten wymiar wyłania się z ciebie, powoduje, że wydobywa się też z drugiej osoby.

Ostatecznie, w istocie nie ma innych – wszędzie i zawsze spotykasz tylko siebie.

Eckhart Tolle, Cisza przemawia

 

Zostaw odpowiedź

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress